ÜRETİM

BCF Üretimi

BCF, Büküm ve Fikse bölümlerimizde yüksek teknolojiye sahip makinelerimizle ayda 1400 tonluk bir üretim kapasitesine sahibiz.

BCF Bölümü

1979’dan günümüze ambalaj malzemeleri üreten Naksan 2005 yılının başından itibaren de BCF teknolojisi ile halı ipliği üretimine başlamıştır. Royal BCF iplik tesislerinde başlangıç olarak 1.400 ton/ay kapasite ile üretim yapılmaktadır. Halı ipliği 20 ile 30 erime akış endeksi aralığında Polipropilen malzeme kullanılarak yüksek teknolojiyle ile elde edilir.

Hacimlendirilmiş sonsuz filament anlamına gelen BCF, ana hammaddesi olan Polipropilen‘e masterbatch boya dozajlanarak eksturüzyon yöntemi ile homojen karışım sağlandıktan sonra düze kalıplarından pompalanarak filament haline getirilir.

Filament haline gelmiş olan Polipropilen, ani bir soğutmaya tabi tutulur ve malzemenin kristalleşmesi sağlanır. İlk aşamada mukavemetsiz ve düz filament haline gelen elyaf üzerine harman yağı uygulanarak sıcak godetlerden geçirilmek sureti ile çekim yapılır ve filamentlere mukavemet kazandırılmış olur.

BCF Bölümü

Büküm Bölümü

Volkmann ve Ritm büküm bölümünde tek ve çift kat büküm olmak üzere iki çeşit büküm yapılır. Halı dokuma teknolojisine baglı olarak tek veya çift kat büküm olması müşteri tarafindan tercih edilir. Metrede 50-300 tur büküm yapılmakta olup ipliğin bükülmesi suretiyle halı üzerinde nokta efekti oluşturulması ,mukavemetli olması ve bir sonraki proseste problemsiz çalışması sağlanır.

Büküm Bölümü

Fikse Bölümü

Bükümleri tamamlanmış ve dinlenmiş olan olan bobinler fikse edilmek üzere fikse bölümüne getirilir. Fikse bölümünde aynı kalite de iki ayrı teknoloji kullanılmaktadır. Açık ve kapalı tünel olarak adlandırılan bu sistemler üretim planlama açısından işletmeye ayrı bir hızlılık katar. Üretimimizin tamamı fikseli olarak yapılabilmekte ve 1.000 ton/ay da frizeli iplik üretebilmekteyiz.

Power heat set makinasında aynı anda 6 farklı iplik çalısarak az tonajli olan müşteriler beslenirken, süperba makinasında ayni anda tek renk iplik çalışarak yüksek tonajlı müşteriler beslenebilmektedir.

Her iki makinamızda da frizeli iplik üretme imkanı mevcuttur. Fikselenmis iplikler yüksek nokta efekti, mukavemet ve hacimlenme oranlarına ulaşırlar.

Fikse Bölümü

Çalışan

m2 Üretim Tesisi

Ton Üretim